Neptün GezegeniNeptün Gezegeni; Güneş Sistemi'nin sekizinci gezegenidir. Plüton'un gezegen statüsünden çıkarılıp cüce gezegen olarak kabul edilmesinden sonra Güneş Sisteminin en uzak gezegeni olma unvanını geri kazanmıştır. Adını deniz tanrısı Naptunus'tan almıştır. (Yunan mitolojisinde Poseidon olarak da bilinir.) 23 Eylül 1846'da Berlin'de Galle tarafından keşfedilmiştir. 

Neptün Gezegeni


Neptün Gezegeni büyük sayılabilecek bir gezegendir. Kütle olarak Satürn ve Jüpiter'den sonra üçüncü sırada, çap olaraksa Satürn, Jüpiter ve Neptünden sonra dördüncü sıradadır. Külesi dünyanın yaklaşık 17 katıdır. Yarıçapı yaklaşık 22300 km, Güneşe olan uzaklığı 4.5 milyar km'dir.  Kendi ekseni etrafındaki dönüşüni 15 saatte, Güneş çevresinde dönüşünü ise 164 yılda tamamlar. Yüzey sıcaklığı ise -220 derece cıvarıdır.

Güneşe olan uzaklığı sebebiyle Neptün gezegeni hakkında çok kesin bilgiler bulunmamakla beraber genel yapısının bir buz devi olduğu söylenebilir. Yapı itibariyle Uranüs'e çok benzeyen Neptün gezegeninin atmosferi ağırlıklı olarak Hidrojen ve Helyum, az miktarda hidrokarbon ve azot, su, amonyak ve buz bulunur. Neptün gezegeninin buz devi diye adlandırılmasının sebebi de iç katmanlara kadar yapısının hep buz veya kayaçlardan ibaret olmasıdır. Gezegene mavi rengini veren, yüzeyindeki metan tabakasıdır.

Neptün gezegeni, rüzgarlı havalar sebebiyle çok fırtınalı bir yüzeye sahiptir. Güneş ışınlarını alış açısından dolayı bir yarım küre diğerinden daha sıcak olmaktadır. Bunun sebebi sıcaklığa bağlı olarak metan gazlarının gezegen içinde salınım yapmasıdır. Ayrıca güneş etrafından dönüş süresinin uzun olmasu sebebiyle Neptün gezegeninde mevsimler yaklaşık 40 yıl sürer. 

Neptün gezegeni, yukarıda bahsedildiği gibi 23 Eylül 1846 gecesi Berlin Gözlemevi'nde Johann Gottfried Galle tarafından keşfedilmiştir. Bunun öncesinde Galileo, Alexis Bouvard, John Couch Adams, vs. ünlü astronomlar da üzerinde çalışmışlardır veya şans eseri Neptün gezegenini görmüşlerdir. Fakat Galle'in keşfine kadar yapılan çalışmalar ya bir sonuç vermemiş, ya da Neptün gezegenini gözlemleyebilenler onu bir yıldız olarak değerlendirerek gezegen olduğunu fark edememişlerdir. Zaten Neptün gezegeni hakkında ilk ciddi araştırma matematiksel hesaplar yoluyla yapılmıştır. Yani; Uranüs'ün yörüngesinin tahmin edilenden çok farklı şekilde olması araştırmacıları uzun süre düşündürmüştür ve Alexis Bouvard; bu yörünge farklılığına Uranüs'ten başka bilinmeyen bir cismin kütle çekiminin sebep olacağını tahmin ederek araştırmalarını ve hesaplamalarını bu yönde yapmıştır. 

Neptün gezegeni bilinen 14 uyduya sahiptir. Bunlardan en meşhuru ve en büyüğü Triton'dur. Diğer uydulardan ve Neptün gezegeninden farklı olarak ters yörüngede döner. Bu durum sebebiyle araştırmacılar Triton'un zamanında Neptün gezegeni tarafından sonradan yakalanmış bir gök cismi olduğunu düşünmektedir. Triton dışında Neptün gezegeninin bilinen uyduları Nereid, Proteus, Naiad, Thalassa, Despina, Galateia, Larissa ve S/2004 N olarak sıralanabilir. 

Neptün gezegenine ismini kaşifi Urbain Le Verrier vermiştir. (Gezegeni fiilen Galle keşfetmiştir fakat Neptün gezegeni için çalışma yapmasını Galle'den rica eden ve öncesinde kendi hesaplamalarını geliştirip araştırmanın önemli bir aşamasını kat eden kişi Le Verrier'dir.)

Yayınlanma Tarihi : 02.12.2013 07:27:38

Neptün Gezegeni Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

19 Yorum Yapılmış "Neptün Gezegeni"

nihat

Gezegenlerin hepside kiyamete hazirlaniyor.ALLAH tarafindan.kimse icerigini bulamaz

2014-09-12

Kullanıcı oyu: 4,5

neptün sosyetesi

çok iyi ödevimi buldum teşekkür ederim

2014-05-28

Kullanıcı oyu: 4,5

nesrin

Bence iyi fakat ALPER harik yerine Harika bikgi edindim ADMİNe teşekürlerimi sunuyorum deseydi bence.

AMA BENDE HARİKA BİLGİ EDİNDİM

2014-04-07

Kullanıcı oyu: 4,5

ALPER

harik bilgi edindim

2014-03-24

Kullanıcı oyu: 4,5

aydan

teşekkür ederim

2014-03-22

Kullanıcı oyu: 4,5

batuhan

baya küçükmüş

2014-03-20

Kullanıcı oyu: 4,5

neptün güzeli

Neptün Gezegeni hakkında siz ne düşünüyorsunuz. Lütfen düşüncelerinizi bizimle ve diğer kullanıcılar ile paylaşın, Neptün Gezegeni konusunu geliştirmemize ve en doğru bilgileri sunmamıza yardımcı olun.

2014-02-23

Kullanıcı oyu: 4,5

nurcan

işime yaramadı ama bilgi sahibi oldum

2014-02-23

Kullanıcı oyu: 4,5

samet

birkere görmüştüm ama çokgüzel

2013-09-01

Kullanıcı oyu: 4,5

Evren

Yorumların sonundaki admin denen kişi neden hep aynı şeyleri söylüyor anlamadım

2013-06-07

Kullanıcı oyu: 4,5

İSİMSİZ

ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM SAYENİZDE PERFORMANS ÖDEVİMİ KOLAYLIKLA YAPTIM. SAĞOLUN

2013-06-06

Kullanıcı oyu: 4,5

selvanur

uzay ile ilgili bilgilere bayılıyorum bu site güzel sizlere de aydıtavsiye ederim ama teşke neptünün resmide olsaydı :D

2013-05-12

Kullanıcı oyu: 4,5

naz

ben bu siteye bayıldım herkese bu siteyi tavsiye ederim bu site işime çok yaradı bence sizde deneyin :) bu site harika yani mühterika mühteşem ve harika

2013-04-21

Kullanıcı oyu: 4,5

berna saklı

keşke resmide olsaydı

2013-04-04

Kullanıcı oyu: 4,5

emre

bunu neptüne iğrenç diyenler için diyorum: ALLAH ın yarattıklarına çok şükür demek lazım iğrenç değil.

2013-03-28

Kullanıcı oyu: 4,5

irem bağcı

neptüne gitmek isterim

2013-03-26

Kullanıcı oyu: 4,5

güneş

neptün.. ona bayılıyorum tabi bide poseidon un gezegeni olması var

2013-03-01

Kullanıcı oyu: 4,5

hacer

neptün ü çok seviyorum

2013-02-12

Kullanıcı oyu: 4,5

Admin

Neptün Gezegeni hakkında siz ne düşünüyorsunuz. Lütfen düşüncelerinizi bizimle ve diğer kullanıcılar ile paylaşın, Neptün Gezegeni konusunu geliştirmemize ve en doğru bilgileri sunmamıza yardımcı olun.

2013-01-28

Kullanıcı oyu: 4,5

#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | RSS Kaynağı | Yardım Forumları

Gezegenler, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Aralık - 2014