Gök CisimleriGök cisimleri, Uzay boşluğunu kaplayan cisimlere gök cisimleri denir, bulutsu ve dev galaksiler, yıldızlar, küçük meteorlar, kuyruklu yıldızlar ve takım yıldızları her biri gök cismidir. Uzayda çıplak gözle gözlemleyebildiğimiz Ay ve Güneş gibi daha milyarlarca ışık yılı (ışığın bir yılda aldığı mesafe) uzaklarda bulunan sadece teleskop ile görebileceğimiz, hatta günümüz teknolojisi ile göremeyeceğimiz milyarlarca gök cismi bulunur, bu kadar uzak mesafeleri ölçebilmek için ışık yılı ölçüsü kullanılır, örneğin Dünya ile Ay arasında ki mesafe en uzak mesafe 1,5 ışık/saniye, Güneş Dünya arası mesafe 8 ışık/dakika, Samanyolu galaksisinin çapı ise 100.000 ışık yılıdır. Saydığımız bu gök cisimlerini tek tek açıklamayalım.

Galaksi nedir?
Bir diğer adı Gök ada olan galaksi, kütle çekim kuvveti ile birbirine bağlı yıldızlar, yıldızlar arası gaz, toz ve plazmanın (manyetik görülebilen sıcak dalga) meydana getirdiği, karanlık maddeden oluşan yıldızlar arası maddedir. Tipik galaksiler on milyon cüce galaksi ile bir trilyon dev galaksi arasında yıldız içerirler. Bir galaksinin içerdiği yıldızların hepsi o galaksinin kütle merkezini eksen alan yörüngeler de döner. Galaksi çeşitli çoklu yıldız sistemlerini, yıldız kümelerini ve çeşitli nebulalar da içerebilir. Çevresinde gezegenler ve asteroitler gibi çeşitli kozmik cisimlerin döndüğü Güneş Samanyolu'nda ki yıldızlardan sadece biridir. Galaksiler görüldükleri gibi sınıflandırma ayrımına tabi tutulurlar, ışık profili elips şekilli olan eliptik galaksi, tozlu ve kıvrımlı kolları olan disk şeklinde olanlar ise Sarmal galaksilerdir.

Yıldız nedir?
Yıldızlar kendileri ışık yayan gök cisimleridir. Yıldızların bulutsu denilen gaz ve toz bulutlarının birleşip sıkışması ile oluştuğu düşünülmektedir, Yıldızların oluşma süresi, yaşam süresi ve yok olma süreci vardır, yıldız ömrünü tamamladığında süpernova patlaması gerçekleşir ve yok olur, patlama ile birlikte önce etrafında bulunan gezegen ve sistemleri dışarı doğru iter, patlamanın etkisi kesilince patlamanın merkezine doğru hızlı bir çekim başlar etrafında hiç bir şey bu güce dayanamaz.
Gök Cisimleri

Yıldızlar sınıflandırıldığında; 
  • Genç yıldızlar; beyaz ve mavi renkte sıcaklıkları yüksektir,
  • Orta yaşlı yıldızlar; renkleri sarı ve turuncu normal sıcaklıktadır, (Güneş orta yaşlı bir yıldızdır)
  • Yaşlı yıldızlar ; kırmızı renkli ve sıcaklıkları azdır. 
Takım yıldızı nedir?
Gökyüzüne baktığımız da bazı yıldızların birleşerek çeşitli şekiller oluşturduklarını görürüz, tarih boyunca insanlar bu şekillerden anlamlar çıkarmışlar ve benzedikleri şekle göre isimler vermişlerdir. Bilinen takım yıldızları ise Avcı (Orion), Büyükayı, Küçükayı, Ejderha, Kuzey Tacı, Andromeda, Lir, Akrep, yay ve İnci takım yıldızlarıdır.

Kuyruklu yıldız nedir?
Aslında bir yıldız değildir, donmuş halde ki gaz ve tozlardan oluşur, Güneş'in etrafında eliptik bir yörünge de dönerler, kuyruklu yıldızlar Güneş'e yaklaştığında erimeye başlar, eriyen su ve toz bulutu Güneş rüzgarı ile kuvvetle itildiğinden parlamaya başlar, bu parlaklık yıldızın gidiş istikametinin arkasında göründüğünde kuyruk görüntüsü oluşturur. Halley, IKaye-Zhang, Shoemaker-Levy, Hale-Bopp, ve Biele kuyrukluk yıldızlardan bazılarıdır.

Meteor ve Göktaşı nedir?
Dünya atmosferine giren kaya parçaları yanarak ilerler ise meteor, parçalanmadan Dünya'ya çarpar ise Göktaşı adını alır.

Gezegen nedir?
Işık kaynağı olmayan, yıldızlardan aldıkları ışığı yansıtan, bir yıldızın yörüngesinde dönen, yıldızlara göre daha küçük ve soğuk gök cisimleridir, Dünya, Mars, Venüs,Jüpiter birer gezegendir.

Yayınlanma Tarihi : 04.02.2016 14:41:44

Gök Cisimleri Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

7 Yorum Yapılmış "Gök Cisimleri"

zemus

Cevap Sayısı: 0
Eh yani diğer sitelere nazaran iyi

2018-05-11 / Kullanıcı oyu: 4,5

NEHİR

Cevap Sayısı: 1
harika bilgiler çok beğendimm tüm araştırmalarımı burdan yapıcam artık herkese tavsiye ederim

2017-05-21 / Kullanıcı oyu: 4,5

ahmet

Cevap Sayısı: 2
harikaaa bir site
H

2017-05-14 / Kullanıcı oyu: 4,5

beyza

Cevap Sayısı: 1
bu site çok faydalı herkese öneririm

2017-05-09 / Kullanıcı oyu: 4,5

Gizem

Cevap Sayısı: 1
Ilk paragrafın sonunda saydigimiz bu gök cisimlerini tek tek açıklamayalım yazıyor? Açıklayalım olmayacak mı??

2017-05-03 / Kullanıcı oyu: 4,5

F.uygur

Cevap Sayısı: 0
daha bılımsel gozlemlerın de yer alması gerekır artık genclerı bılımsel araştırmalara yonlendırmenın zamanı gelmedı mı kütle hacım yercekımı vs. bılgı kumelerı oluşturup anlatılmalı ulkemızde cok zekı ınsanlar var

2017-04-26 / Kullanıcı oyu: 4,5

Kaan

Cevap Sayısı: 0
Teşekkür ederim öğretmenin verdiği araştırmayı sizin sayenizde buldum

2017-04-06 / Kullanıcı oyu: 4,5

#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Gezegenler, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Temmuz - 2018